BALIK AVI REZERVASYONU

Yoğun ve stresli iş temposu ile bunalan insanlar mesai aralarında kafaların dağıtmak ve biraz dinlenmek için baktıkları dergilerde veya internette gördükleri deniz ve balık resimlerinden etkilenerek, balık avına ve denize dair hayaller kurmaya başlar. Bu hayalleri onları internette araştırma yapmaya yöneltir. İnternette doğru yeri bulma çabası onları, en çok etkilendikleri sitelere doğru kaydırır. Sıra ile o site yetkilileri ile konuşurlar. İlk temaslardan sonra, kendilerine en çok güven veren yere karar verirler. Karar aşamasını rezervasyon aşaması izler. Rezervasyon kesinleştikten sonra, gün sayımı başlar. Önce aylar, sonra günler geçmek bilmez. Büyük balık avı ve yer hakkında bir çok video seyredilmeye başlanır. Her seyredilen video insanın sabrını daha dayanılmaz hale getirir.

Tatil Başlıyor

Son günler yaklaştıkça hazırlık telaşı başlar. Eksikleri tamamlamak için alış verişe çıkılır. İnternet üzerinden çeşitli web sitelerine siparişler verilir. Gelen kargolar heyecanla açılır. Artık balık avı turu ve tatil için her şey hazırdır.

Son gece bütün hazırlıklar gözden geçirilip son rötuşlar yapıldıktan sonra, uyku vakti gelmiştir. Tabii heyecandan uyku tutarsa…
Sabah yolculuk başlar. Araba, otobüs, uçak vb gibi yollarla gidilecek yere varılır. Otele yerleştikten sonra, tur rehberi ile temasa geçilip tur çıkış yeri ve zamanı kararlaştırılır. Artık tur zamanı beklenirken deniz ve çevrenin keşfi zamanıdır. Çevre gezilip denize girilir. Akşam güzel bir yemekten sonra hoş bir sohbet ve sabah erken kalkmak için dinlenmeye çekilme zamanı gelir. Yine zor bir uyku sizi bekler. Sabah biran evvel olsa …

Balık Avı Turu Başlıyor

Saat alarmının çalması ile kalkıp son hazırlıklar yapılır. Güneş doğmadan sahilde buluşulur. Güneş ufukta henüz yükselmeye başlanırken, oltalar denizde tekne suları yararak maviliklerde yol almaya başlar. Amaç önce yemlik balığı yakalamak, sonra hedef balık olan Akya’nın peşine düşmektir.

Oltalar suda ilerlerken bir yandan güneş doğumunu seyrederken, bir yandan da anı ebedileştirmek için fotoğraf ve video çekme telaşı başlar. Tam o anda insan “işte hayat bu der. Bu anı yaşamak için bile burada olmaya değer” diye düşünür. Bu düşünceler içimizi ısıtmışken bir de çay keyfi, değme gitsin keyfimize. Çayın keyfini çıkarmaya başlamışken, kaloma hızla akmaya başlar. İlk balık oltadadır. Bu ne güzellik. Telaşla oltalar çekilmeye çalışılır. Balığın hızla asılması ile kaloma boşalırken çıkan ses insanı büyüler ve kendinden geçirir. Mücadele keyifle devam eder. Sonunda balık teknenin yanına gelir. Özenle tekneye alınan balığa hayran gözlerle bakılır. Balık kendini kurtarmak için çabaladıkça heyecan daha çok artar. Balık avı başlamıştır. Ardından bir kaç yemlik balık daha sonra av merasına ulaşıldığında, büyük balık takımlarının hazırlığı başlar.

Büyük balık oltalarına yem takılıp hazırlık işlemi bittikten sonra, oltalar sıra ile denize bırakılıp kaloma ayarları yapılır. Artık sıra, büyük balık avındadır. Büyük balık avı ile ilgili ilk bilgiler verilmeye başlanır. İlk hissedilen duygu, bu işin ciddi bir iş olduğudur. Bu sebeple talimatlara harfiyen uyulması ve kulakların tur rehberinde olması çok önemlidir. Katılımcılar için bilinmezliklerle dolu olan büyük balık avı aynı zamanda bir üst boyuttur. Bu boyutun ağırlığını iliklerinde hisseden katılımcılar, büyük balık avının hazzıyla adrenalin salgılarlar. Kendilerini ilk defa balık avına çıkmış gibi hissederler. Balık oltaya takılmasını beklerken geçen zaman onları bir miktar sakinleştirse de, oltaya büyük balığın şiddetle asılıp kalomayı boşaltması ile irkilirler.

Büyük Balık Avında Şok Anı

Büyük balığın asılması bazen yumuşak bir şekilde başlarken, bazen de çok ani ve şiddetli olabilmektedir. Balığın ani ve şiddetli asılması durumunda, teknede tam anlamıyla bir şok dalgası yaşanır. Bu anı doğru yönetmek tur rehberinin görevidir. O andan sonra kulaklar tur rehberinde olmalıdır. Talimatlar harfiyen, çok hızlı bir şekilde ve büyük bir sakinlik içinde uygulanmalıdır. Bu aşamada aksaklık olması durumunda tur rehberinin müdahalesine ve durumun sakinleşmesi yönündeki çabasına izin verilmelidir.

Akya avının ilk üç – beş dakikası, balık için de bir şok anı anlamına gelmektedir. Bu durum avcıların işini kolaylaştırıcı bir durumdur. Akya, denizlerin efesi olması sebebiyle, avlanmış olmayı bir süre kendine yediremez ve bir süre şoka girer. Şok anında hiç çekmeden veya ara sıra asılarak yukarı gelmeye razı olur. Üç beş dakika sonra şoktan çıktığında, esas mücadele başlar. İşte bu aşamaya gelene kadar katılımcılarında şoktan çıkması mümkün olduğundan, avın keyfini yaşanmaya başlarlar. Bu aşamada şokun yerini şaşkınlık alır. “Biraz evvel kolayca gelen balığa ne oldu, balık çıldırdı mı?” soruları sorulur. Akya hızla basıp kalomayı boşaltarak, aşağı dip zemine doğru yol almaya çalışır. Siz bir metre sardığınızda, balık beş metre boşaltır. Başta mücadele hiç bitmeyecekmiş gibi gelirken, geçen zamanın bizim lehimize işlediğini fark ederek, mücadeleyi daha az enerji harcayarak sürdürmek daha stratejik bir karar olur.

Akya Dönerek ve Kabarcıklar Çıkararak Yukarı geliyor

Geçen yirmi – yirmi beş dakika balığı yormuştur. Artık gücü kalmayan balık çok fazla mücadele etmeden yukarı gelir. Son gücünü kullanarak bir kaç asılmadan sonra teknenin altında gözükmeye başlar. Balık avının en güzel anı bu andır. Balığı suda görerek çekmek ve onun kabarcıklar çıkararak yukarı gelişini görmek, büyük bir kavuşma anıdır. Vermiş olduğu zorlu mücadelenin sonucunda teknenin yanına gelen büyük avcı, artık nispeten sakinleşmiştir. Onu nazikçe tekneye almak gerekir. Bu aşamadan sonra teknenin onur konuğudur.

Katılımcılar büyük mücadeleden yorgun ve zaferle çıkmış olmanın heyecanı ile bir süre güçten kesilirler. “Bu ne güzel şey” düşüncesi beyinleri zorlarken, Akya son çırpınışlarını sergiler. Bu çırpınışlar her avcının zihnine “acaba bu balığı geri bıraksak mı?” sorusunu getirir. Bu ne büyük bir çelişkidir. Bu avı yapmak için o kadar çaba gösteren avcı, karar aşamasındadır.

Genellikle ilk balık alıkonulurken, avlanacak diğer büyük balıklar geri bırakılır.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, BALIK AVI, BALIK AVI RESİMLERİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.