GUN DOGUMUNDA BALIK AVI

Gün Doğumunda Balık Avı :

Sabahın ilk ışıklarıyla balık avına çıkmanın verdiği büyük heyecanla yataklardan kalkıp, sevgiliye kavuşmanın verdiği heyecanla hazırlanıp deniz kenarında buluşmaya gideriz. Deniz kenarında buluşup tekneyi kıyıya yanaştırmak için tekneye geçip çapa iplerini çözmeye başladığımda Allah’a şükrederek güne merhaba derim. Denizde olmak, balık avı için açılmak içimde tarifi mümkün olmaz bir haz verir. Ama her zaman denizde olmak birinci önceliğimdir. Balık avı, denizde olmanın üzerine bal kaymak olur.

Kıyıya yanaşıp arkadaşları tekneye aldığımda balık avı turuna çıkmaya hazır hale geliriz. Güneşin doğuşunu seyre dalarak kıyıdan ayrılıp, güneşin ilk ışıkları ile yemlik Palamut için oltaları denize bırakıp kısmetimizi aramaya başlarız. O gün kısmetimiz bolsa balık bizi hiç bekletmez. Hemen sırayla oltalar balıkla dolmaya başlar. Kısa zamanda Adrasan Koyu içinde avlanan yemlik Palamutlarla beraber Sulu Ada veya Pırasalı Ada istikametine doğru yol almaya başlarız.

Av merasını seçip dümeni o yöne kırdığımızda, kahvaltı için hazırlıklar başlar. Sabahın ilk saatlerinde denizde yapılan kahvaltının üzerine yoktur. Çay bardaklarda demlenirken, biz de sohbetin koyuluğunda demlenmeye başlarız. Kahvaltı yaparken başlayan sohbet gün boyunca çeşitli konularda devam ederken biz av merasına varıp yemlik Palamutlarla Akya oltasının hazırlığına başlamış oluruz. Akya oltaları hazırlanıp denize atılacak hale gelince, motoru çalıştırıp ağır yolla hareketlenince Akya oltalarını sırayla denize salıp Akya avına başlarız.

Akya oltalarının denize salındığı andan itibaren balık avının kimyası değişir. İnsanlar o ana kadar hiç yapmadıkları bir balık avına başlamış olmanın büyük heyecanını iliklerinde hissedip irkilerek kendilerine gelir ve büyük balık avının ciddiyetine bürünürler. O anda bir çok kişi şimdiye kadar hiç balık avı yapmamış olduğunu itiraf ederek “bu başka bir şeymiş” der. Evet bu av daha önce yaptıkları küçük balık avlarında olduğu gibi kolay bir iş olmadığı için uyulması zorunlu kurallara tabi bir iştir. Çünkü büyük balık oltaya yakalandığında hiç hissetmedikleri kadar güçlü darbeler vurarak, oltayı şiddetle çekme potansiyeline sahiptir ve dur durak bilmez…

Gün Doğumunda Balık Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.