Burak Gülyanar – Akya Avı

Burak ile saat 07.30 da, bizim eve buluştuk. Malzemeleri arabaya koyup, sahilin yolunu tutuk. Havalar bugünlerde iyi olduğu için, denizde iyiydi. Sahilden açılınca, Palamut avı için yüzey sırtısı çekmeye başladık. İlk Palamutları, Adrasan Koyunda avlamaya başladık. Koyda 4 – 5 Palamut avladıktan sonra, balık avına Sulu Adada devam etmeye karar verdik.

Sulu Ada’ya doğru giderken, yolda da Palamut avlamaya devam ettik. Sulu Adada birkaç Palamut daha avladıktan sonra, Palamut’u yem yaptığımız Akya oltasını hazırladık. Hazırlıklar tamam olunca oltaları denize bırakıp, rölanti hızında dolaşmaya başladık. Öğlene kadar dolaştık. Balon Balıklarının dışında, oltalara vuran olmadı. Öğlene doğru yemli takımları toplayıp, bir süre jigging yaptık. 12.30 gibi öğle arası verdik. Teknede yemeğimizi yeyip, dinlendik.

Öğleden sonra saat 14.00 gibi yeniden, yemli dip takımlarımızla Akya için dolaşmaya başladık. Bu sefer Akya, bizi fazla bekletmedi. Ava başladıktan 15 – 20 dakika sonra, Burak’ın olta hızla eğildi ve kolama şiddetle boşaldı. Akya, oltadaydı. Sabahtan beri beklenen o en güzel an gelmişti. Akya, sıkı mücadele ediyor, yorulmak bilmiyordu. Bu durum bizim için daha keyifliydi. Hem sohbet ediyor, hem de Akya ile mücadeleye devam ediyorduk. Yorulan oltayı diğerine vererek dinleniyor, sonra yeniden Akya ile mücadeleye devam ediyordu. 25 – 30 dakika geride kalmıştı. Akya, teknenin altında gözükmeye başlamıştı. Akya, teknenin yanına gelince, Burak bana doğru yaklaştırdı. Bende uzanıp Akya’yı tekneye aldım. Yine, güzel bir Akya avı yapmıştık. Akya’yı teknede görmek çok güzeldi. Ama her seferinde, “bu balık 30 dakika önce serbestçe denizde dolaşıyor ve av yapıyordu. Denizin kralı oydu. Şimdi, teknenin içinde yatıyordu. Avcıydı, av olmuştu.

Akya’yı tekneye aldıktan sonra pek oyalanmadık. Oltaları toplayıp, geri döndük. Güzel bir gün, güzel bir avla şenlenmişti.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.