Emin Ozkarman – Bener Cubukcuoglu – LAGOS AVI

Emin beylerle, Adrasan sahilinin sol tarafında sahilde buluşup, tekneye bindik. Kıyıdan 300 m açıldıktan sonra, oltaları hazırlayıp denize bıraktık. Balık avı turu başlamıştı. Hedefte, Sinarit ve Lagos vardı. Tabii, Akya ve/veya başka balıklar gelirse, “hayır” demeyecektik. Ağırlıklı olarak, dip takımlarıyla, Sinarit ve Lagos avlarız.

Oltaları denize bıraktıktan sonra, kahvaltımızı yaparken, sohbet başlamıştı. Dip takımlarıyla sırtı çekerken, 2 – 4 mil arası yavaş yolla gittiğimizden, sohbet etmek ve çevredeki güzellikleri seyre dalmak için, oldukça geniş zaman kalabiliyor. Adrasan’da, çok güzel bir gün başlangıcıydı. Balık avı, çok keyifli devam ediyordu. Sohbetten fırsat buldukça, belli aralıklarla oltamızı çekip kontrol ediyorduk. Özellikle, zemine sürtme ihtimali olan dip takımlarını çekilirken katılımcıların, dip oltasının zemine sürttüğünü fark etmeme ihtimaline karşı, kontrol yaparız. Hem böylece, çıkrık oltalara alışmak için iyi bir antrenman olur.

Zaman zaman, oltalarımıza Balon Balıkları geldi. Balon Balıkları oltaya geldiğinde, teknede tatlı bir heyecan oluyordu. Ama Balon Balığı olduğunu anlayınca, “yine mi Balon” demekten kendimizi alamıyorduk. Bazen, zemine takılır gibi olduğunda da, heyecan kat sayısı artıyordu. Umutla, yolumuza devam ediyorduk. Sulu Ada’nın karşısındaki dik yamaca yaklaşırken, oltalardan birinin kaloması hızla boşalmaya başladı. Kalomanın boşalma şiddeti, hızı ve devamlılığı bu balığın Sinarit veya Lagos olduğunu gösteren en önemli özelliktir. Kalomanın şiddetle akışını duyduğumda, “bu balık Sinarit veya Lagos” dedim. Balık avı turuna katılan arkadaşlar, benden bu cümleleri duyduğunda, çok heyecanlanırlar. Tam o andan itibaren, teknede bulunan herkes kırmızı alarm durumuna geçer.
Sinarit veya Lagos olduğunu düşündüğümüz balık, kalomaya asılırken bizde, heyecanla oltayı çekmeye devam ediyorduk. Yorulan, oltayı diğerine veriyor, onunda avın keyfine ortak olmasını sağlıyordu. 15- 20 dakika sonra, Lagos teknenin altında gözüktü. Artık takım gelinmişti. Kamış, teknenin ön tarafına konurken, boşluk olmaması için takımı elime alıp, balığı tekneye çıkardım. Tam o anda, bastırılan sevinç duyguları ortaya çıktı. Hedefe ulaşılmıştı. Sinarit veya Lagos hedeflemiştik, Lagos avladık. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.