Acar ve Sedat – SINARIT AVI

 

Sinarit, avlanması en zor olan balıklardandır. Zor olmasının sebebi, çok tedbirli, uyanık bir balık olmasındandır. Sinarit, tehlike anında, çok hızlı hareket ederek, av mahallini terk edebilme yeteneğine sahiptir. Sese her zaman tepki verir. Sesin olduğu ortamlardan, hemen uzaklaşır. Bu sebeple, Sinarit avladığımız dip oltalarımızı, olabildiğince tekneden uzağa salmaya çalışırız. Sinarit avı yapan bazı avcıların oltayı 200 m saldığını, bizzat kendilerinden birçok kere duydum. Sinarit avı yaptığımız balık avı turunda, genellikle oltalarımızı 80 – 120 m salarız. Bu oltaların, teknenin motor sesinden uzaklaştırılması açısından çok önemlidir.

Oltaları uzun salmanın bazı problemleri vardır. Mesafe uzun olduğu için burun başlarını, topukları geçmekte zorlanırız. Aşırı yavaşlama ve duraklamalarda, olta dibe çok yakın olduğu için takılma ihtimali çok artar. Bu sebeple, oltayı kullanan arkadaşların her an oltayı sarmaya hazır olması gerekir. Takılmamak için, tekneyle gerekli manevra yapılırken, oltayı kullanan arkadaş, oltayı hızlıca sarıldığında, rapala zeminden bir miktar kaldırılarak takılma riski düşürülebilir. Bu şekilde aktif kullanımla, uzun salmanın riskleri azaltılabilir.

Acar ve Sedat beyle çıktığımız balık avı turunda, bütün gün sabırla dolaştırdığımız, ucunda dip rapalasının olduğu, dip oltalarımıza birçok balon balığı gelmişti. Akşam 17.30 civarı dönüş yolundayken iki oltanın da kalomaları, bir biri ardı sıra boşalmaya başladı. İlk an “oltalar takıldı mı?” diye tereddüt ettik. Oltaları kontrol ettiğimde, ikisinde de balık olduğunu anladım. İki oltayı toplarken, kalomalar zaman zaman hızla boşalıyordu. Oltaya takılan balıklar ya Sinarit, ya da Lagos’tu. Bizim tahminimiz Sinarit olduğu yönündeydi. 10 dakika sonra ilk Sinarit teknenin yanında gözüktü. İlk gelen Sinarit 5 kg olandı. 2 dakika sonra da, 3 kg olan teknenin yanında boy gösterdi. Bizim de sevincimiz ikiye katlandı. Dip rapalasıyla biri 3 kg, diğeri 5 kg iki sinarit, üstelik aynı anda yakalayabilmek, büyük kısmet olmuştu. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.