RAPALA – CANLI YEME ÜSTÜN YANLARI

Rapala Canlı Yeme Üstün Yanları

Her türlü balık avına uygun, değişik formlarda, istenilen her türlü hareketi yapabilecek forma girebilen, birçok maddeden yapılabilen, dalıp yüzebilen türleri olan sahte balıktır. Daha birçok özelliği bünyesinde bulundurabildiğinden, canlı yeme üstünlükleri vardır. Şimdi bu üstünlüklerini ele alalım.

Yeme Göre Dayanıklılık:

Sahte yemler, sert maddeler yapılabildiği için balığa göre daha dayanıklıdır. Canlı yemlerin, hemen kullanılması gerekir. Canlı yem öldüğünde, en temel avantajını kaybeder ve bayatlama süreci başlar. Bayatlayan yem, bir işe yaramaz. Sahte yemleri dilediğimiz zaman kullanabiliriz. Yıpranıp, paslanıp işe yaramaz hale gelmesi uzun zaman alır. Paslanan kancalar değiştirildiğinde sahte yem, yeni gibi olur.

Av Türüne Kolay Adaptasyon:

Hangi balığı avlamayı düşünüyorsak, çantamızda ona uygun bir rapala taşıyabiliriz. Her an için değişik av türlerine uygun bir sahte yem bulundurma şansımız vardır. Canlı yemi önceden karar verip, tedarik etmek gerekir. Her yemi her an bulundurma imkanı kısıtlıdır. İhtiyaç anında, denizden avlamak gerekir.

Zaman Kazandırıcıdır:

Hedef balık değişikliği yapmak zorunda kaldığımızda, yanımızda her türlü canlı yemi bulundurma imkanı yoktur. Ama her türlü sahte yemi bulundurmak, daha kolaydır. Yeni hedef balığa uygun bir sahte yem kullanarak, vakit kaybetmeden hedef ava yönelebiliriz.

Malzeme Tasarrufu:

Canlı yem, hedef dışı dişli balıklara denk geldiğinde, büyük ölçüde zarar görebilir. Yem değişimi yapmak gerekir. Bu değişimde canlı yemin dışında, malzeme kayıpları da olur. Sahte yemler genellikle birkaç çizik, ezip, delik ile kurtarır.

Takılmalardan Sağlam Kurtulma Olasılığı:

Canlı yemlerin takılmalarda zarar göreceği açıktır. Hiç bir şey olmasa, denge bozuklukları ve yıpranma olacaktır. Bu durumlarda, canlı yemin fiyakası bozulur. Sahte yemler, sağlam beden kullanılması durumunda, kanca açılmaları, çiziklerle kurtulurlar. Sahte yem üzerindeki çizikler, balık avında her zaman avantajdır.

Tekrar Kullanma Kolaylığı:

Başka balık avlarında, daha önce defalarca kullandığımız sahte yemleri tekrar kullanabiliriz. Canlı yem de bu imkan yoktur. Her seferinde ya canlı yem tedariki yapmamız, ya da canlı yem avı yapmamız gerekir. Oysa sahte yem kullanıma hazırdır.

Çeşit Bolluğu:

Bir hedef av için elimizde bulundurabileceğimiz canlı yem miktarı, üçü beşi geçmezken, sahte yemlerde sınır yok gibidir. Form değişikliğinin yanında, bulunulan ışığa uygun renk seçme imkanı vardır. Sahte değişikliklerinde, av yöntemi değişiklikleri yapma imkanı da vardır.

Teknolojik Özellikleri Bünyesinde Barındırabilme:

Sahte yemlerin en önemli özelliklerinden bir, canlı yemi aslına en uygun ve hatta onda olmayan artı özelliklerle taklit edebilme yeteneğidir. Teknoloji sayesinde bu özellikler, gün geçtikçe canlı yemin yerini alabilecek hale gelmektedir.

At Çek Yapabilme:

Canlı yemle çok fazla yapılamayan bir özelliktir. Aç çek yapılacaksa, bütün balık avı meraklıları, sahte yemleri tercik ederler. Sahte yemde, at çek için çok fazla alternatif vardır.

Her Hızda Çekebilme:

Canlı yemler, dönme ve yırtılma riskine karşı genellikle, yavaş çekilmesi gerekir. Son yıllarda sahte yemlerdeki büyük gelişmelerden birde, denge sorununun halledilmiş olmasıdır. İyi markaların sahte yemlerini, her hızda dönmeden çekmek mümkündür. Rapala çekilirken hız, fazladan hareket ve canlı yem algısının artması anlamına gelir. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.