RAPALA İLE AKYA AVI

Sabah Adrasan Sahilinde buluşup denize açıldık. Önce, yemlik Palamut avı için 7 cm rapala ile yüzey sırtısı çektik. Yönümüz Pırasalı Ada istikametiydi. Adrasan’da güzel bir gün başlıyordu. Güneş yeni yükselmeye başlamıştı. Güneşin doğuşunu seyrederken, oltalarımız denizde sırtı çekerken kahvaltıya başlamıştık. Keyifli bir gündü.
Pırasalı Adaya kadar hiç hareket olmadı. Pırasalı Ada etrafında tur atmaya başladığımızda birkaç vuruş oldu. Ama balık çekmek kısmet olmadı. Çoban Limanını dolaştık. Oranın manzarası da arkadaşları mest etmişti. “Sadece bu manzarayı denizden seyretmek için bile balık avı turuna çıkılabilir” diyorlardı. Keyifle oltalar suda dolaşıyorduk, ama balıklar bize yüz vermiyordu. Saat 10.00 olmuş ve biz hala yemlik Palamut avı yapamamıştık. Bu saate kadar Palamut avlayamamışsak, bu saatten sonra Palamut avı daha zor olur düşüncesiyle, dip sırtısı çekmeye karar verdik.

Yüzey takımlarını toplayıp, dip rapalası ile hazırladığım dip oltalarını çıkrık makineli oltalara takarak, dip sırtısı ile Adrasan Koyuna dönüşe geçtik. Dip Sırtısı çekerek, trofe Akya avı yapmayı planlıyorduk. Belki Sinarit ve Lagos avı da yapabiliriz diye umut ediyorduk. Dip sırtısı çekmeye başlamak bile, bizi hedef trofe avımıza yaklaştırdığından heyecanlanmak için yetmişti. Trofe balık hayalleri kurarak, Akseki Koyuna kadar gelmiştik. Akseki Koyu, Trofe balık avında son durak gibiydi. Akseki Koyunu da geçtikten sonra oltaları toplayacaktık.

Keyfimiz yerindeydi, ama hala balığımız yok diye düşünürken, kaloma hızla boşalmaya başladı. Kalomanın akış hızından Akya’nın oltaya yakalandığı belli oluyordu. Trofe avımızı taşlık bölgeden uzaklaştırmak için tekneyi açık denize doğru çevirerek, biraz yol aldım. O bölgede deniz hızla derinleştiğinden çok fazla uzaklaşmam gerekmiyordu. Ben uzaklaşmaya çalışırken Akya ile mücadelemiz devam ediyordu. Durduğumda, sırayla oltayı çekerek Akya’yı iyice korduk. Oltayı çekerken Akya’nın asılarak kalomayı boşaltması, arkadaşları hayrete düşürüyordu. Bu kadar güçlü mücadele beklemiyorlardı. 25 -30 dakika sonra Akya teknenin altında gözüktü. Teknenin yanına yaklaştırarak, tekneye aldık. Umutlarımız gerçek olmuştu. Trofe Akya avımız teknedeydi.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI RESİMLERİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.