TEKNEDE OLTA KULLANIMI

Takım Nasıl Bırakılır:

Tekne hareket ettiğinde, kaptanın oltaları bırakabilirsiniz uyarısıyla, oltada kullanılacak takım, düzgün ve kontrollü bir şekilde denize bırakılır. Kamış tekneye doksan derece ve denize yakın olacak şekilde, paralel pozisyona getirilir. Çıkrık makineden ip misinayı salabilmek için açma kapama kolunu açarken, ip misinanın sarılı olduğu makara, kamışın sapını tutan elimizin başparmağı ile geri çekilerek, çıkrık makinenin dişlilerinin boşa çıkması sağlanır. Dişliler boşa çıktıktan sonra, açma kapama kolu rahat bir şekilde açılır. İp misine makara üzerinden boşalırken, makarayı geriye doğru çeken başparmağımız, bu sefer fren görevi görecek şekilde, makara üzerine zaman zaman baskı yaparak, makarayı yavaşlatır veya durdurur. Bu şekilde, makinenin dişlilerinin aşınmasını önlediğimiz gibi, takımın kontrollü ve düzgün salınmasını sağlamış oluruz. Salma esnasında balık atlarsa, kontrol bizde olduğu için hemen fark edebiliriz.

Misinayı Ne Kadar Saldığımızı Nasıl Bileceğiz:

İp misina boşalırken ne kadar salacağımızı, misina kılavuzunun sağa sola gidişlerini izleyerek belirleyebiliriz. Misine kılavuzunun bir gidip gelişine bir tut dersek, bu gidip geliş esnasında ne kadar misina boşalttığını tespit ederek, ne kadar misina salacağımızın hesabını yapabiliriz. Örneğin bir gidip gelişte 7 m misina salıyorsa, 10 turda 70 m misina salacaktır. Misina salma işlemimiz bittiğinde, makara üzerine bastırarak durdurup, açma kapama kolunu kapata biliriz. Bu durdurma hareketi, hemen kapamada dişliler üzerinde oluşacak çarpmayı önler ve dişlileri korumuş olur.

Kaloma Ayarı Nasıl Yapılır:

Bu aşamada hemen kaloma ayarını yapmamız gerekir. En kolay kaloma ayarı; kaloma serbest akışa geçene kadar açılır. İp misina serbest akmaya başladığı aşamada, kaloma bir çıt iki çıt şeklinde, yavaş yavaş sıkılır. İp misina akışı durduğu yerde, bir iki çıt daha sıkılır ve ip misina elle dışa doğru çekilerek, kontrol edilir. Bizi tatmin ettiyse, kaloma ayarı tamamdır.

Uyarı: kaloma ayarını yaptığınızdan ne kadar emin olursanız olun, belli aralıklarla kaloma kontrolünü, elle dışa doğru çekerek yapın. Kaloma kapalı olduğu için balık kaçırmak çok açıdır.

Balık Oltaya Geldiğinde Ne Yapacağız:

En güvenilir takımı salıp, kaloma ayarını da yaptıktan sonra, balığın rast gelmesi beklenir. Balığın gelmesi beklenirken, belli aralıklarla kamışı ufak hareketlerle sallamak, balığı kıskandırmak adına faydalı olabilir. Sadece bekleseniz de balık gelir. Yinede, “harekette bereket vardır” sözünü akılda tutmakta fayda vardır. Balık geldiğinde, kamış eğilir, kaloma hızla boşalır. Kalomaya hiç dokunmadan, sadece sarmaya çalışmak en doğru hareket olacaktır. Başlangıçta balığın kalomayı boşaltıp, ilk hırsını alarak, yorulması sağlanmalıdır. Bir süre sonra kaloma bir iki tık sıkılıp, çekmeye devam edilir. Balığın basışına ve pozisyonumuza uygun olacak kaloma ayarı yapılarak, balığı yormaya çalışmamız gerekir. Bu aşamada geçen her dakika, bizim lehimizedir. Balığı biran evvel tekneye almak için acele etmeyip, balık avının keyfini çıkarıp, balıkla mücadele etmek en mantıklı harekettir. Bu şekilde, balık yorulduğundan, teknenin yanına bikrin vaziyette gelir. Bitmiş balığı tekneye almak, kolay olacağı gibi, tehlikesiz bir durumdur.

Olta Kullanım Kurallarına Uyarsak Ne Olur:

Olta kullanım kurallarına uyduğunuz sürece; malzeme evladiyelik olur. Trofe rast geldiğinde size olması gerektiği gibi hizmet eder. Risk ve problemleriniz elimine olur. Mücadele keyfi en üst düzeyde olduğundan, sağlıklı ve keyifli bir av olur. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.