OLTA ILE BUYUK BALIK AVI

Adrasan Koyunda güzel sakin bir günde, güneş yeni doğuyordu. Güneşin ilk ışıklarıyla, iki arkadaş balık avına çıkmak için son hazırlıkları yapıyorduk. Her şey hazır olup açılmaya başladığımızda, güneş kendini göstermeye başlamıştı. Gökyüzündeki kızıllık, insanı mest ediyordu. Hafif kuzey rüzgarı, çam kokularını bize kadar getiriyordu. Böylesi güzel bir günde balık avına gidiyorduk.

Kıyıdan 300 -400 m açılınca, yemlik Palamut için yüzey sırtılarını denize bıraktık. Güzellik o ya, yemlik Palamutlar peş peşe geldi. Daha Adrasan Koyundan ayrılmadan, kova balıkla doldu. Kısa bir sürede, on küsur balık olmuştu. Koyda bu kadar çok yemlik varsa, bu balıkları koya sıkıştıran büyüklerde hemen arkalarında olmalıydı. Hemen yüzey sırtılarını toplayıp, yemli Akya oltasını hazırladık.

On beş dakika sonra Akya oltalarını derinlere bırakarak, rölanti hızında, yemli dip sırtısı çekmeye başladık. Adrasan Fenerinin açığını tarıyorduk. On dakika geçmedi, kaloma akmaya başladı. Keyifle oltayı çekmeye başladık. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Olta ile büyük balık avının tadını çıkarıyorduk. Mücadele yarım saat kadar sürdü. 10 Kg Akya’yı tekneye aldığımızda video, resim ve sohbet faslından sonra, Akya oltasını hazırlayıp, tekrar Akya avına döndük. Bu sefer biraz daha kıyılara sokulup 20 – 30 m derinliği taramaya karar verdik. Daha yeni yanaşmıştık ki, kaloma olanca şiddeti ile boşalmaya başladı. Bu gelen, daha büyük bir balığa benziyordu. Kıyıdaki taşlıklardan uzaklaşmak için tekneyi açığa almaya çalışırken, Akya ile mücadelemiz devam ediyordu. Bir balık teknede garanti olduğu için bu balıkla, biraz daha sert mücadele kararı aldım. Bu şekilde balığa kaçma şansı da tanımış olacaktım. Mücadele çetin bir şekilde sürüyordu. Balık büyük olduğu için hem kendi limitlerimi, hem de oltanın limitlerini zorluyordum. Balığın kaçma ihtimali hiç umurumda değildi. Bu balıkla hem kendi limitlerimi, hem de oltanın limitlerini öğrenmek istiyordum. Olta düşündüğümden çok daha sağlam çıktı. İstesem çok daha fazla zorlayarak balığı çekebilirdim. Yirmi dakika sonra, 20 Kg Akya teknedeydi. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.