YEM BALIGI

Büyük balık avında yem olarak kullanılmak üzere avlanan balıklara, yem balığı denir. Balıkçılık camiasında bu yemler, canlı yem olarak anılır. Büyük balık avı için avlanan yem balıkları boyut olarak, 200 gr ile 3 Kg arasında değişiklik gösterir. Avlayacağınız balık boyu büyüdükçe, kullanabileceğiniz yeminde boyu büyür.

Hangi Balıklar Canlı Yem Olur:

Büyük balık avında, Yazılı Orkinos, Palamut, Tombik, Zargana, Sübye, Kalamar, Kefal, Levrek, Barakuda yavrusu ve birçok parlak balık yem olarak kullanılır. Bu balıkları hangi boylarının yem olacağı, ne büyüklükte balık avlamayı düşündüğünüz ve o bölgede hangi boylarda büyük balıklar avlandığına bağlıdır.

Yem Balığının Seçimi:

Hangi balığın yem balığı olarak seçileceği, o bölgede en yoğun olarak bulunan balığın tespitine bağlıdır. Genellikle doğru yem, o bölgede en yoğun bulunan balık türüdür. Bunun tespit etmenin en doğru yolu, avladığınız büyük balıkların midelerini kontrol etmektir. Büyük balığın midesinden en fazla çıkan balık, en doğru yem balığıdır.

Balık Avı Teknikleri:

Büyük balık avında, unutmak gereken çok değerli bir kural daha vardır. O da, bütün avcıların kolay avı sevmeleridir. Yeminiz ne olursa olsun, büyük balığı kıskandırabilirseniz, her balık doğru yem olur. Bütün savaşlar, aldatma sanatına dayanır. (sunsui).Kim kimi aldatırsa, savaşı kazanan o olur. Bu, her avın taktiklere dayandırılması gerektiğini gösterir. Balık avına çıkarken yanınızda bulunan veya av esnasında avladığınız yemlik balığa göre, hemen bir strateji geliştirmeniz gerektiğini ortaya koyar. Bir planınız varsa, başarı ihtimaliniz artar.

Ayrıca av yöntemlerini, dünyada uygulanmakta olan başarılı av yöntemlerini takip ederek, bünyemize adapte etmemiz ve av çeşitliliğimizi arttırmamız gerekir. Yem balığının kullanımının yanı sıra, sahte yemlerin kullanımını da iyi öğrenip, iyi uygulamak gerekir. Son yıllarda jigging yöntemi yükselen bir çizgiye sahiptir. Sahte yemlerin, canlı yemin yerini almak gibi, güçlü bir iddiası vardır.
 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.