ADRASAN BALIK AVI

Adrasan Balık Avı

Balık avında Adrasan‘ın bu kadar öne çıkmasının en önemli sebepleri; bakir doğası, temiz ve derin denizi, deniz su ısısının uygunluğu, kayalık dip yapısı, kocaman koyu, çevresinde 10 tane adası ve her adanın çevresinde onlarca dip yükseltileridir. Daha ne olsun. Bu saydıklarım nerede olsa orası balık açısından zengin olurdu. Ayrıca, Antalya Körfezinin içinde olması da, ayrı bir avantajdır. Antalya Körfezine giren balık sürüleri, yiyecek çok miktarda yemlik balık bulabildikleri için, uzun süreler bu körfezdeki koylarda karınlarını doyurarak, yollarına devam ederler. Bu durum, göç balıklarının bölgeyi devamlı olarak ziyaret etmesini sağlamaktadır. Böylece Adrasan, büyük balıklar uğrak noktası olmayı sürdürmektedir.

Balıkların bir bölgede bulunmalarında temel belirleyiciler su ısısı ve yem durumudur. Bunlara yukarıda saydığımız çok değerli özelliklerde eklenince, balıklar için vazgeçilmez bir bölge ortaya çıkar. Bu bölgenin de yerel ismi Adrasan dır.

Gırgır Teknelerinin Adrasan üstündeki baskısı olmasa, Adrasan’da, profesyonel balıkçılık yok denecek kadar azdır. Özellikle son yıllarda, Balon Balıklarının Antalya Körfezini mesken seçmeleri ve her sene büyüyen boylarıyla, profesyonel balıkçıların kullandığı ağ ve paraketeleri parçalamaları, profesyonel balıkçılığı bu bölgede bitirecek duruma gelmiştir. Bu bölge için zararlı gibi gözükse de, aslında balığın çoğalması için çok faydalı bir durumdur. Çoğalan balığı, amatör yöntemlerle daha ekonomik boylarda avlayarak ve balıkçılık turizmi yaparak, daha verimli kullanmak mümkündür. Üstelikbalıkçılık turizminin gelişmesi, bölge turizminin sınıf atlamasına büyük katkı sağlayacaktır. Büyük balık avcılığının yaygınlaşması ve balığın korunmasıyla, üst düzey balıkçılık turizmi yapılabilecektir. Bu, daha üst gelir guruplarındaki katılımcıları bölgeye çekerek, birim konaklamadan alınacak payı yükselterek ve bölgenin konaklama gün sayısını arttırarak, turizmden elde edilen geliri üst düzeyde arttıracaktır. Bu durum, Adrasan ve çevredeki büyük balıkları, altın yumurtlayan tavuk konumuna getirir. Aslında, Adrasan’ın balık avı turizm potansiyeli, Türkiye’deki birçok benzer özellikleri taşıyan bölgeye, örnek teşkil etmelidir. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.