JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU

JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU –

Bu günkü balık avı turunda, Sulu ada açıklarında jigging yöntemiyle balık avı yapmak amacıyla çıktık. Adrasan Sahilinden ayrılırken, Palamut avı için yüzey sırtısı çekiyorduk. Yol boyunca, çok fazla hareket olmadı. Genellikle bu mevsimde, Palamut az olur. Olan Palamutta orta suda bulunur. Ancak, yemlenmek için yükseldiği esnada av verir. Sulu Adaya geldiğimizde, vakit kaybetmeden jigging yapmak için, Sulu Adanın açığındaki meraya gittik.

Arkadaşlar, o gün ilk defa jigging yöntemi ile balık avı yapacaklardı. Hava, jigging yapmak için, çok güzeldi. Sakin havada jigging yapmak, hem keyifli, hem de kolaydır. Rüzgar, akıntı ve dalganın fazla olduğu günlerde jigging yöntemi ile balık avı yapmak, pek keyifli olmadığı gibi, oldukça da yorucu oluyor. Bazı günler, dalga ve rüzgar aynı yönde hareket ederken, akındı karşı yönde hareket ettiğinde, bir birini dengeleyerek, jigging yapmaya imkan tanıyabiliyor. Böyle bir dengeleme olmaz da, rüzgar ve dalga aynı yönde hareket ederse, tekne hızla akıp gittiğinden jigging yapmak hayal oluyor. Jigging yapmaya çalışırken, çoğu zaman dibi bulamadığımız ve oltalar devamlı yatay pozisyona geçtiği için keyifli olmaz.

Cetin-Murat-Abdurrahman -Lagos-Avı (2)        Cetin-Murat-Abdurrahman -Lagos-Avı (3)        Cetin-Murat-Abdurrahman -Lagos-Avı (4)

Önce arkadaşlara, oltayı nasıl kullanmaları gerektiğini anlattım. Sonra, kullanımını uygulamalı olarak gösterdim. Jigging yöntemi yorucu olduğu için tek olta ile sırayla av yapmalarını istedim. Böylece, sırasını bekleyenin dinlenme şansı olacaktı. Beş altı denemeden sonra genellikle, ritim oluşmaya başlıyor. Ritim oluşunca, yorulma da azalıyor. Ritim oturup, yorulma azalınca, insanlar jigging yapmaktan keyif alıyorlar.

O gün, Sulu Adaya yaklaşmaya başladığımız esnada kaloma hızla boşalmaya başladı. 10 – 15 dakikalık mücadeleden sonra Lagos teknedeydi. jigging yöntemi ile avladığımız Lagos – Kum Gridası, Türkiye denizlerindeki en değerli balıktır. Lezzet olarak, Lagos familyasının en lezzetli balığıdır.

O gün hava çok güzeldi. Güzel havada jigging yöntemiyle, güzel bir Lagos avı yaptık.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.