Yazılı Orkinos Avı Videosu

Orkinos ailesinin bir bireyi olan Yazılı Orkinos, orta su balığıdır. Yazılı Orkinos; başının altında, karın kısmında yer alan beneklerden ve sırtında yazı misali, bir birine paralel çizgilerden tanınır. Diğer vücut özellikleri ile Orkinos ailesinin diğer bireylerinden kolayca ayırt edilmez. Akdeniz bölgesinde, Palamut olarak isimlendirilir. Akdeniz’de, halk arasında bütün 3 Kg kadar olan balıklar Palamut, 3 Kg üstü Orkinos aile bireyleri büyük Palamut ve Torik, 7 Kg üstü balıklar ise, Orkinos olarak isimlendirilirler.

Orkinos-Avi (4)        Orkinos-Avi (2)        Orkinos-Avi (3)

Yazılı Orkinos, senenin her zamanı Akdeniz’de bulunur. Genel anlamda birçok balığın yumurtlama zamanı olan ilkbahar aylarında ve yavruların biraz büyümeye başladığı ve yeme çılgınlığının yaşandığı son bahar aylarında, Yazılı Orkinos akınları olur. Büyük sürüler Akdeniz’de boy gösterir. Onların peşinden de daha büyük balıklar gelir. Özellikle ülkemiz denizlerinde, son bahar ayları bu bakımdan balığın yoğun olarak kıyılara yaklaştığı dönemlerdir. Son bahar aylarında çok av verirler. Son yıllarda bu geçişler, eylül – ekim aylarından, temmuz – ağustos aylarına doğru kaymaya başlamıştır. Temmuz – ağustosta başlayan bu geçiş, fasılalarla sene sonuna kadar devam etmektedir.

Yazılı Orkinos Avlama Teknikleri:

Yüzey rapalası ile yapılan yüzey takımlarıyla veya dip rapalası ile ağırlık kullanmadan,

Ufak kaşıklarla,

Ucunda rapala veya kaşık kullanılan Palamut çaparileriyle, sırtı çekerek.

Denizde oynak olan bir yerde, karadan veya tekneden rapala, kaşık, silikon sahte yemlerle, at – çek yaparak.

Yatay veya dikey jigging yaparak, Yazılı Orkinos avı yapabiliriz.

Balık Avı Turunda Kullandığımız Teknikler:

Balık avı turlarında, yüzey rapalası ile hazırladığımız yüzey takımlarıyla ve ucunda rapala kullandığımız Palamut çaparileriyle, Akya avı için yem yapmak amacıyla, Yazılı Orkinos avı yaparız. Yem yapmak amacı ile avladığımız Yazılı Orkinoslar; 300 – 400 gr olur. Yem yapmak dışında, 3 Kg ve üstü Yazılı Orkinoslardan, 3 adetten fazla avlamayız. Avlarsak da, tut bırak yapmak maksadıyla avlarız.

Yazılı Orkinos avlarken, kalomalar mutlaka gevşek olmalı. Balık oltaya vurduğunda, takımı kolayca boşaltabilmelidir. Kaloma sıkı olursa, kolayca kendini yırtarak veya takımı kopararak, oltadan kurtulur. Kaloma kullanımı, balık büyüdükçe daha fazla önem kazanır. Büyük balık avı yapmak isteyenlerin, kaloma mantığını mutlaka öğrenmeleri gerekmektedir.

 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.