CANLI YEMLE BALIK AVI TEKNİĞİ

– Canlı yemle yüzey sırtısı:

Canlı yemle yüzey sırtısı yaparken, yemi biraz batıracak kadar kurşun ağırlık yada daldırıcı aparat kullanılır. Takım suya kontrollü bir şekilde bırakıldıktan sonra, ip misinagenellikle, 50 – 100 m civarı salınır. Bu takımlar 3 – 7 mil arası hızlarla çekilir.

Canlı yemle yüzey sırtısı yaparak, daha çok gezici balıkların avı yapılabilir. Bunların başlıcaları: Akya, Sinarit, LagosBarakudaWahooLambukaOrkinosKılıç Balığı yakalanır. Zaman zaman Sinarit ve Lagos da gelebilir.

– Canlı yemle dip sırtısı:

Canlı yemle dip sırtısı yaparken, yemi indirmeyi planladığımız derinliğe göre, kurşun ağırlık ve/veya daldırıcı aparat kullanmak gerekir. Daldırıcı aparatla birlikte, ortası delikli ağırlık kurşunlarından da kullanılabilir. Bu kombinasyon, takımın fazla ağırlık kullanmadan daha derine dalmasını sağlar. Daha derine takım indirmek için, ağırlık kurşunlarıyla yapılan ağırlık öbekleri, 2 – 3 kulaç aralıklarla dizilerek de kullanılabilir.

Takım, kontrollü bir şekilde salındıktan sonra, ip misina 50 -100 m salınır. Kurşun ağırlığın fazla olduğu takımları, kademeli olarak salmak gerekir. Bu şekilde, takılar kontrollü bırakılmış olur. Kontrol etmeden hızla salarsak, ağırlıklar yemden hızlı düşeceğinden, yem balığımız, ip misinaya sarılarak, av yapamaz hale gelir.

Canlı yem çektiğimiz takımları, 2 – 4 mil arası hızla çekmek gerekir. Derinliğin temel belirleyicisi, teknenin hızıdır. Çok fazla ağırlık, takımın kontrolünü zorlaştırır. Daha az ağırlık kullanıp, zaman zaman tekneyi boşa alınarak, takım daldırılabilir. Dalan takımı, fasılalarla hızlanarak çekmek, yemin dipten hızlanarak yukarı çıkmasını sağlayarak, ekstra aksiyon verir. Bu, büyük balıklar için cezp edici bir unsurdur. Bunu kullanmanızı, tavsiye ederim. Balığın olduğu, ama oltaya atlamakta nazlandığı ortamlarda, çok işe yarar.

Canlı yemle dip sırtısı yaparak, genellikle, dipte avlanmayı tercih eden balıkların avları yapılır. Bunların başlıcaları: Akya, Sinarit, Lagos, Orfoz, Fangri, Trança, Barakuda, Lambuka, Wahoo avlanır. 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.