JIGGING TURU TUR SEKLI

Jigging Turu Tur Şekli

Jigging yapacağımız yere kadar olan mesafe genellikle, 3 – 11 mil civarıdır. Tekne ile bu mesafelere giderken yolda, yüzey sırtısı çekeriz. Jigging yöntemiyle sonuç alamazsak veya katılımcılar yorulursa, alternatif olarak Akya oltası kullanarak, yemli dip sırtısı yapabilmek için, 300 – 400 gr. Palamut avı yapmaya çalışırız.

Ayrıca, jigging yapmaya gittiğimiz yerde; akıntı, deniz ve hava şartlarının jigging yapmayı zorlaştırması durumunda, dip rapalası ile dip sırtısı yöntemiyle de, balık avına devam edebiliriz.

Jigging Yönteminin Uygulanış Şekli:

Av merasına geldiğimizde, tekneyi durdurup, jigging takımlarımızı hazırlarız. İlk olarak, jigging yönteminin uygulanış şekillerini, jigging kamış ve makinesinin kullanımını, kaloma mantığını anlatırım. Katılımcıların, nasıl başlamaları gerektiğini gösteririm. Bu şekilde, jigging avına başlarız. Katılımcıların performansına göre, jigging avımız şekillenir. Ya jigging yapmaya devam ederiz, ya da diğer bir balık avı yöntemi ile balık avına devam ederiz.

Jigging Turu İçin İstenenler:

Jigging turuna geleceklerden, 150 – 200 gr jig’ler getirmelerini istiyoruz. Getirilecek jig adedi, en az kişi sayısı kadar olmalıdır. Ama, jigging yaparken belli periyotlarda jig’leri değiştirmek gerektiği için, daha fazla adette getirilmesi, balık avı verimliliğimiz arttıracağı için, daha iyi olacaktır. Jigging yaptığımız derinlikler, 40 – 160 m arasıdır. Bu derinliklerde ancak, bu ağırlıklarda jig’lerle çalışılabiliyor. Daha sığ sular için veya yatay jigging için, daha hafif jig’ler de getirilebilir. Bizim tercih ettiğimiz markalar; bushido, owner, shimano, River2Sea turkeyslider vb gibidir.


 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.