Zıpkınla Balık Avı

Serbest dalış yapmayı sevenlerin, daha uzun süre denizde kalıp, daha fazla dalış yapmak için tercih ettikleri ve bu vesileyle, balık avlama şansı elde ettikleri, sportif bir uğraştır.

Denize olan sevgim, beni denize yöneltmiştir. Deniz benim için tutku olmaktan çok, yaşam tarzıdır. İstanbul’da geçen 40 yıl boyunca, denizi hep özledim. Her fırsatta denize ulaşmaya çalıştım. 1970 yıllarda, daha çocuk yaştayken, harçlıklarımla aldığım bir paletin ve maskem vardı.

ZIPKIN AVI (7)        ZIPKIN AVI (8)         ZIPKIN AVI (9)

İlk maskemin şnorkelin ağız kısmında, masa tenisi topu vardı. Suya daldığımda, top şnorkelin ağzını tıkayarak, suyun ağzıma ulaşmasını engelliyordu. Bu maske ile dalışın zor olduğunu ilk denemelerimde anlayarak, Karaköy’de kolay kullanımı olan bir maske arayışına girmiştim. Sonunda, güzel bir maske buldum. O maske ile serbest dalış çalışmalarım başladı. İlk dalışlarda kulak açmak problemdi. Sonra, uzun mesafe koşularına başladığım 1980’li yıllarda, kulaç açma sorunu yaşamaz oldum. Kulağım ihtiyaç duyduğumda, kendiliğinden eşitlenir oldu. Kulak problemi kalmayınca, derin ve uzun süreli dalışlar yapmaya başladım. Kıyıdan dalarak suya girdiğimde, 2,5 – 3 dakika suyun altında kalıp, derinlere dalarak uzun mesafeler kat ediyordum. Nedense, suyun yüzüne çıktığımda, suya girdiğim yerde kalabalıklar oluşuyordu…

1997 senesinde tüplü dalışa başladım. 2002 senesinde 2 yıldız eğitmen olmuştum. Ama serbest dalış yine ağır basıyordu. Malzeme yerine, serbest dalmalıydım. Çanakkale, Kömür Limanında dalışa gittiğimizde, malzemeyi bırakıp, serbest dalışı geliştirmeye başladım. 2002 senesinde 24 m ye dalabiliyordum.

İstanbul’da denizin kirli olması dolayısıyla, yıllarca Saroz’a dalmaya gittik geldik. Artık, denize gitmek için direksiyon sallamak istemiyordum. İstanbul’daki işi gücü bırakıp, Antalya Adrasan Beldesine göçtüm. 2003 Mayıs ayından beri Adrasan’da yaşamaya başladım. Adrasan’da yaşayıp, zıpkınla balık avı yapmamak mümkün mü? Adrasan’ın temiz sularında 28 m dalar oldum. Artık serbest dalışı, zıpkınla dalış şekline dönüştürdüm. Canım balık yemek istediğinde, zıpkınımı alıp, dalışa gidiyorum. Adrasan’ın muhteşem denizi ve canlılığı insanı mest ediyor.

 

 

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, ZIPKINLA BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.