BALIK AVI BEREKETI

Balık Avı Bereketi :

BALIK AVI BEREKETI

Deniz suyu sıcaklığının en üst seviyeye çıkıp tekrar soğumaya başladığı son bahar ayları, balık bereketinin en fazla yaşandığı aylardır. Bu bereketin en önemli sebebi, ilk baharda yaşanan yumurtlama mevsiminden sonra, yavruların kıyılarda hafif büyüyerek hareketlenmeye başladığı dönem olmasıdır. Bu hareketlenmeyi fırsat bilen büyük balıklar beslenmek için kıyılara yanaşırlar. Bu dönem aynı zamanda göç hareketinin yoğunlaştığı dönemlerdir. Bütün bu sebeplerle kıyılarda balık bolluğu yaşanır.

BALIK AVI BEREKETI

Balık göçü konusunda belirgin iki görüş vardır

1- Yıllar süren uzun mesafelerin kat edildiği ve sonra geri dönülen göçler.
2- Suyun soğumaya başladığı dönemlerde, belli bir su sıcaklığının bulunduğu derinlere doğru yapılan dikey göçler.

BALIK AVI BEREKETI

Balık göçleri konusunda yeterli araştırma yoktur. Son yıllarda yapılan araştırmalar genellikle hayret verici sonuçlar ortaya koymaktadır. Bazı balıklar kimsenin tahmin edemeyeceği mesafeleri aşarak DNA’larında kodlanmış hedeflere doğru hareket etmektedir. Bazı balıklar hayatlarının son kısmında doğdukları yere geri dönmektedirler. Bu göç sebepleri aydınlatılmayı bekleyen sırlardandır.

BALIK AVI BEREKETI

Balık hareketlerini belirleyen temel faktörler

1- Yem balığının hareketi
2- Deniz suyunun iklimsel değişimi
3- Yaşadığı bölgedeki şartlarda oluşan değişimler. ( Yoğun balıkçılık, deniz, gürültü ve ses kirliliği, doğal şartlarda oluşan ani değişimler vb …)

BALIK AVI BEREKETI

Genellikle bütün bu faktörlerin olumluya döndüğü mevsim son bahar aylarıdır. Son bahar aylarında balıklar uygun iklim şartları ve beslenme imkanlarının en üst düzeye ulaşması dolayısıyla kıyılara doğru hareketlenirler. Bu dönemler balık bereketinin en fala olduğu dönemler olarak tanımlanır ve bir çok usta balıkçı tarafından beklenen avlanma zamanıdır. Bu dönemlerde balık daha kolay av verir. Bu sebeple küçük balık avıyla uğraşmak yerine büyük balık avına yönelmek av verimliliği açısından daha doğrudur. Büyük balık avına yönelen balıkçı av tatminini en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda ufak balığa dokunmayarak rahat bir ortamda büyümesine ve balık miktarının artmasına da katkıda bulunmuş olur. Bu şekilde yapılan avcılıkta ekonomik verim üst düzeye taşınırken, ufak balığın büyümesine imkan verdiği için sonraki senelerde avlayabileceği balığın artması sağlamış olur.

BALIK AVI BEREKETI

Olgunlaşmamış olan hasat edilmezse balık bitmez.

ANTALYA BALIK TURU

Antalya Balık Avından Bir Videohttps://youtu.be/hLg-sJjptnA

Balık Avı Bereketi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ, BALIK AVI RESİMLERİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.