BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Balık Avı Turunda Niçin Bir Büyük Balık Avlıyoruz

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Büyük balık avı insanın önce gözünü sonra karnını doyuran bir avdır. Buna bir de büyük balık avı psikolojisini ekleyerek anlatmak gerekir. Şimdi bu üç başlığı incelemeye çalışalım.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Büyük Balık Avı İnsanın Gözünü Doyurur

Büyük balık avında yem balığı avı birinci aşamadır. Yem balığı avını yaparken katılımcılar önce çıkrık makineli oltaların kullanımını öğrenirler. Balık avı turuna başlarken bu aşamada yapmaları gerekenler sırayla uygulamalı olarak anlatılır. Katılımcılar ufak balık avı süresi içinde anlatılanları uygulama şansı elde ederler. Bu aşamada görülen eksikler giderilir. Amaç büyük balık avına tam olarak hazırlanmaktır.

Büyük balık avına yem balığının hazırlığıyla başlanır. Bu aşamada katılımcılar işin ciddileştiğini kavrar. Farklı bir şeylerin olacağını hemen fark ederek heyecanlanırlar. Bu heyecan büyük balık avı boyunca devam eder. Tek başına büyük balık avı için olta çekmek bile yeterlidir. Çünkü bu aşamaya kadar balıkçılık adına pek çok şey öğrenmiş olurlar.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Büyük balık oltaya vurup kalomayı boşaltmaya başladığında heyecan yerini adrenalin patlamasına bırakır. Adeta bir şok hali teknede kol gezer. Balıkla mücadele önceden anlatıldığı gibi devam ederken avcı yorulmaya başlar. Bu işin hiç de umdukları gibi olmadığını fark ederler. Bu çok keyifli bir yorgunluktur. Büyük balık avı yapan her katılımcı “keşke her yorgunluk böyle olsa” der. Aslında aşkla yapılan her işin yorgunluğu böyledir.

Balık avı boyunca öğrenilenler güzel bir şekilde uygulanır. Sonunda büyük balık tekneye alınır. Bu katılımcı için zafer anıdır. Çünkü bu yapmayı çok istediği bir şeyi başarmış olmanın sevincidir. Hedefine ulaşan her zaman doygunluk hissini de beraberinde yaşar. Büyük balık bir kişinin uzun sürede bile tüketemeyeceği kadar çoktur. İnsan hemen bunu kimlerle beraber tüketeceğini düşünür. Bu göz doygunluğunun biraz daha üst aşamasıdır. Paylaşma düşüncesi insanda daha büyük hazların hissedilmesine sebep olur.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Büyük Balık Avı İnsanın Karnını Doyurur

Büyük balık avı sonrası önce tebrikler kabul edilir. Balık avı hakkında pek çok şek yakınlarla paylaşılır. Gelecek avın planları yapılırken balık temizlenip parçalara ayrılır. Sonra yemek hazırlığı başlar. Balık sofraya geldiğinde ortalığı iştah açıcı çok güzel kokular kaplar. Avcı için bu bile doymak için yeterlidir.

Balık avını yapmanın verdiği doygunluğa birde büyük balık avcısı olmanın verdiği onur eklenir. Bu gerçekten çok doyurucu bir durumdur. Bir de yenilen yemeğin lezzeti eklenince değme keyfine. Bütün bunların üzerine balığın paylaşıldığı dostların teşekkür ve övgüleri eklenince gerisini siz düşünün…

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Büyük Balık Avının Psikolojisi

Aslında büyük balık avında gözün ve karnın doyması kısmında bu psikolojiden örnekler verdik. Bunun üzerine bahsetmediğimiz diğer gelişmeleri de ekleyelim.

Büyük balık avı için olta hazırlanması ilk şokun yaşandığı kısımdır. O güne kadar avladığı en büyük balığın yem olarak kullanılması insanın ilk yaşadığı şoktur. Bu aşamada avcıda büyük bir değişim başlar. Artık farklı bir ortamda olduğunu algılar. Bu onda yapılan ava büyük saygı duyma hissini yaratır.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Sonra kalomanın şiddetle boşaldığı an gelir. Kaloma sesi bütün sesleri bastırır. Bu sessin dışında hiçbir ses duyulmaz olur. Bu ses insanın beynine hiç silinmeyecek bir şekilde kazınır. Artık ömrü boyunca bu sesi duymak ona büyük bir mutluluk hissi verecektir. Artık hayatında duyduğu en güzel seslerden biri bu olur.

Artık büyük balık avı mücadelesi başlar. “Bu ne büyük güç” hissi duyumsanır. Bu insanda başka bir değişime sebep olur. Büyük balık oltaya takıldığı o ilk anlarda ne kadar güçlü olduğu hissidir. Bu his sonraki avlarda balığın büyüklüğüne ve mücadele kuvvetine bağlı olarak giderek daha da güçlenir. Bu güçle mücadele ilk anda pek çok insanda şoka sebep olur. Hiç kimse balığın bu kadar güçlü olabileceğini beklemez.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR BUYUK BALIK AVLIYORUZ

Sonra balık avı turu boyunca öğrendiklerini uygulayıp balıkla uygun şekilde mücadeleyi başarmış olmanın verdiği büyük haz aşaması gelir. Bu aynı zamanda avın zafer aşmasıdır. Bu aşamada büyük kutlamalar yapılır. İnsan duygularının kısa süreliğine özgür kaldığı andır. Bu anı tarif etmeye kelimeler yetmez…

Balık teknede yatarken gören insan onun büyüklüğünden etkilenmeye başlar. Bu balık avı boyunca insan üzerinde oluşan en büyük travmadır. Bir yandan balığı avlamış olmanın zafer duygusunu yaşarken, bir yandan da içini hüzün kaplar. Bu hüzün giderek büyümeye başlar. Balıkla kurulan bu bağ giderek artar. Artık avcı zafer duygusunu kenara bırakır. Avına saygı duyma aşamasına geçer. Bu hal onda “acaba bu kadar büyük balığı almak hak mıdır?” aşamasına getirir.

Tek Balık Avına Karar Vermemizin Gerçek Sebebi

Bu aşamada balığın etine duyulan ihtiyaç ile balığın özgür kalması arasındaki duygu patlaması çelişkisi yaşanır. Bu hali hemen herkes yaşar. Bunun neredeyse hiç istisnası yoktur. Bu belki de büyük balık avı yapılması gerekliliğini en iyi açıklayan aşamadır. Bu aşamayı yaşayan birisine sürdürülebilir balıkçılığı izah etmek ve onu uygulayıcı yapmak çok kolaydır. Hatta o an bu mücadelenin gerçek gönüllüsü olur.

Büyük balık avında tek balık yapmamızın tek gerçek sebebi bu ruh halinin getirdiği bir zorunluluktur. Bu insan olmanın, yaşama saygı duymanın bir aşamasıdır. Allah açıkça belirtmiş “yiyin için israf etmeyin” diye. Bizim de yapmamız gereken bu. Bir büyük balık avlayacağız. Dileyen bu balığı geri bırakacak. Dileyen alıp yiyecek. Dostları, akrabaları kısaca sevdiği herkesle paylaşıp son kırıntısına kadar yiyecek ve Allah’a verdiği nimetler, sağlık ve mutluluk için şükredecek.

https://www.adrasanbalik.com/buyuk-balik-avi-turu-antalya-adrasanda-yapilir/.html

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/hLg-sJjptnA

Balık Avı Turunda Niçin Bir Büyük Balık Avlıyoruz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.